kwasfoliowy.info

Kwas foliowy niezbędny dla ciebie i twojego dziecka

2119242.jpg


Kwas foliowy należy do witamin grupy B i występuje w żywności w postaci folianów.


Zawierają go warzywa ciemnozielone i pomarańczowe (fasolka, kapusta, szparagi, sałata, brukselka, kalafior, marchew), a z owoców pomarańcze i banany. Gotowanie, smażenie, czy pieczenie produktów zawierających kwas foliowy, znacznie obniża jego zawartość. Dlatego, mimo iż występuje w przyrodzie dość powszechnie, łatwo o jego braki w organizmie. Warto dodać, iż kwas foliowy jest witaminą egzogenną, co znaczy, że nie jest syntetyzowany w organizmie. Częste jego niedobory występują nie tylko ze względu na nieprawidłowości w codziennej diecie, ale głownie z powodu spożywania przetwarzanej żywności.


Kwas foliowy bierze udział w wielu procesach metabolicznych
(np. aminokwasów), odgrywa ważną rolę w tkankach, w których zachodzą liczne podziały komórkowe (układ krwiotwórczy, nabłonek przewodu pokarmowego, tkanki płodu).


Kiedy brak jest odpowiedniej ilości kwasu foliowego, może dojść do niedokrwistości, biegunki, a jeśli stan ten przedłuża się, należy liczyć się ze skutkami spowolnienia syntezy DNA i podziału komórek, a nawet upośledzeniem funkcji układu nerwowego.Polityka Prywatności